דף הבית » תוכנה » אבטחת מידע

אבטחת מידע

תפריט תוכנה

בהיבט מקצועי המחשב המאובטח ביותר הוא המחשב הכבוי. פריצת אבטחה מקורה בשימוש לא מורשה במערכת או בפריצה מרוחקת ע"י האקר (Hacking). כדי שבכל זאת נוכל להדליק את המחשב מידי פעם אנו זקוקים לאבטח אותו ואת המידע האגור בו. תוכנות לאבטחת המערכת ולאבטחת המידע נמכרות במגוון ווריציות ורמות אבטחה, כשלכולן מטרה זהה:

 • חסיון – נגישות למורשה בלבד.
 • זמינות – המערכת והמידע שעליה זמינים בכל רגע נתון וללא הפרעה.

אז מאחר ובכל זאת הדלקת את המחשב שלך, אני מזמין אותך לגלות איך לאבטח אותו ולמזער נזקים פוטנציאלים.

אבטחת מידע

חומת אש - Firewall

רובנו מחוברים לאינטרנט כל הזמן. גם אם איננו גולשים בו, תנועה מתמדת של אינפורמציה זורמת מהמחשב ואליו. תפקידה של חומת האש לנטר את התנועה ולשלוט בה. ניתן להתקינה בשני אופנים:

 • חומרה
  נתבים (Routers) הכוללים בתוכם חומת אש שלפי ברירת מחדל חוסמים כל דבר המגיע מהאינטרנט אל המחשב אלא אם אישרנו אותו, בין אם באישור גורף ובין אם בפתיחת ה-Port המסויים.
 • תוכנה

  בכל Windows (מ-XP ואילך) קיימת חומת אש תוכנתית של Microsoft הניתנת להגדרה מלוח הבקרה. חומת האש התוכנתית דלילה יחסית ומוכרת לכל (כולל האקרים) ועל-כן עדיפה על כלום, אך אנו ממליצים לא להסתמך רק עליה.

חומת אש

אנטי וירוס - AntiVirus

תפקידה של תוכנת האנטי-וירוס היא לזהות איומים מוכרים ולנטרלם. אז מה קורה עם איומים לא מוכרים? תוכנת אנטי-וירוס טובה יודעת לזהות פעילויות לא טבעיות של תוכנה ולהגדירה כמאיימת.  קיימות מספר תוכנות חינמיות (כגון: AVG, Avast וכד'), אך לפני שתוריד ותרגיש "מוגן" מומלץ לחשוב גם על הקריטריונים הבאים:

 1. אחוזי לכידה
  אף תוכנה בשום מצב לא מגיעה ל-100% זיהוי איומים, אך מומלץ להתקרב כמה שניתן.
 2. משאבים
  כל תוכנה משתמשת במערכת (מעבד וזיכרון) בכדי לבצע את עבודתה. תוכנת אנטי-וירוס שגוזלת יותר מידי משאבים אולי תגן על המחשב, אך העבודה עליו עלולה להפוך לבלתי נסבלת. אנטי-וירוס טוב אינו גוזל מינימום משאבים אך גם לא אמור להפריע לנו בעבודה השוטפת.

 3. "עבודה שקטה" – Stealth Mode
  האם האנטי-וירוס זיהה איום? האם חסם אותו? איך? האם משהו נמחק? האם האנטי-וירוס מעודכן? ישנן תוכנות המודיעות למשתמש על כל דבר שהן עושות. כשהודעה או שאלה "קופצת" לה כל כמה דקות על דבר כזה או אחר שהאנטי-וירוס עשה – זה פשוט הופך למציק. אנטי-וירוס טוב "עושה" לבדו את העבודה ומיידע על ביצועה בלי שאלות מיותרות.

אנטי וירוס